W dniach 21—21 września 2018 roku przeprowadziliśmy w miejscowości Jemielno działania społeczno-edukacyjne związane z projektem Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW w miejscowości Jemielno
. Działania obejmowały spotkanie dla mieszkańców gminy Jemielno oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jemielnie.
Spotkanie dla mieszkańców gminy odbyło się 20 września 2018 roku o godzinie 17:00. Tydzień przed spotkaniem w miejscowości Jemielno oraz w innych miejscowościach gminy Jemielno zawieszono plakaty dotyczące spotkania. Plakaty zostały rozwieszone dzięki uprzejmości pracowników Urzędu Gminy Jemielno oraz sołtysom pozostałych miejscowości w Gminie. Zamieszczono również ogłoszenie na stronie internetowej Gminy oraz na tablicy przed lokalnym sklepem spożywczym. Spotkanie odbyło się w Sali Wiejskiej w Jemielnie. Wykorzystano materiały wizualne w postaci prezentacji wyświetlanej na dużym ekranie, dostarczonym przez inwestora. Na spotkanie przyszło dziewięciu mieszkańców gminy, w tym Wójt Gminy Jemielno oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Jemielnie.
Spotkanie dla mieszkańców dotyczyło tego, czym jest elektrownia fotowoltaiczna i jakie korzyści przynosi ona lokalnej społeczności oraz środowisku. Mieszkańcy mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób mogą oszczędzać energię dzięki odnawialnym źródłom energii. Prowadzący uczulił zebranych na to, jak ważne jest efektywne zarządzanie energią elektryczną dla poprawy jakości życia ludzi oraz środowiska naturalnego. Na początku spotkania zebrani zostali poproszeni o wypełnienie krótkich kwestionariuszy, mających w zamierzeniu zbadać nastroje społeczne dotyczące inwestycji oraz ewentualne związane z nią obawy.
W badaniu kwestionariuszowym wzięło udział 9 osób (5 mężczyzn i 3 kobiety; 1 osoba nie podała informacji o płci). Najstarsza osoba miała 76 lat, a najmłodsza 33. Średnia wieku wyniosła 47,86 lat, a mediana 47 lat (dwie osoby nie podały informacji o wieku). Badani odpowiadali na trzy pytania, w których dokonywali oceny na skali 1—10 (1 = opinia najbardziej negatywna; 10 = opinia najbardziej pozytywna) w następujących aspektach: ogólna ocena inwestycji, korzyści dla środowiska naturalnego wynikające z inwestycji, korzyści dla mieszkańców Gminy. Ponieważ liczba badanych jest bardzo niewielka, badanie w grupach podzielonych ze względu na płeć lub wiek nie ma sensu. Badanie średnich ocen w każdym zakresie również jest nieuzasadnione z uwagi na nieliczną próbę. Dokonano więc jedynie analizy częstości ocen dla każdego pytania. Wyniki badania przedstawiono na Rysunku 4. Z badania należy wnioskować, że wśród mieszkanców Gminy przeważają opinie pozytywne.
Spotkanie w Sali Wiejskiej potrwało około 20 minut, po czym wszyscy zebrani zaproszeni zostali do zwiedzenia terenu inwestycji, gdzie Wójt Gminy Jemielno dokonał uroczystego przecięcia wstęgi. Zwiedzanie elektrowni trwało około 30 minut, w trakcie których mieszkańcy mogli zadawać pytania dotyczące elektrowni. Aby zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym, na terenie elektrowni wyznaczono obszar, po którym mogli się oni poruszać (wykorzystując do tego drewniane paliki oraz biało-czerwoną taśmę). Zwiedzający mogli zobaczyć (na zainstalowanym ekranie LED) jaka jest bieżąca produkcja energii elektrycznej oraz jakiej emisji CO2 uniknięto dzięki funkcjonowaniu elektrowni.